Bilişim , hayat ve biraz kod
Oca 09
The Zen of Python, by Tim Peters
Beautiful is better than ugly.Explicit is better than implicit.Simple is better than complex.Complex is better than complicated.Flat is better than nested.Sparse is better than dense.Readability counts.Special cases aren’t special enough to break the rules.Although practicality beats purity.Errors should never pass silently.Unless explicitly silenced.In the face of ambiguity, refuse the temptation to guess.There should be one– and preferably only one –obvious way to do it.Although that way may not be obvious at first unless you’re Dutch.Now is better than never.Although never is often better than right now.If the implementation is hard to explain, it’s a bad idea.If the implementation is easy to explain, it may be a good idea.Namespaces are one honking great idea — let’s do more of those!
Python ile Tetris oyunu yapalım
Python’la birçok şeyi yapmak mümkün olduğu gibi oyunda yapabiliyoruz.Bunlara güzel bir örnek olarak Tetris oyunu yapalım :
000 – Python Nedir?
Python 1990 yılında Guido van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanan öğrenmesi kolay, zevkli ve son zamanların en popüler programlama dillerindendir.1990 yıllarında geliştirilmeye başlanan öğrenmesi kolay, zevkli ve son zamanların en popüler programlama dillerindendir. Bir programlama dilinin konuşma diline yakın bir şekilde program yazmamızı sağlama çabası dilin o kadar yüksek seviyeli bir dil olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla python programlama yüksek seviyeli bir dil iken makine dilinde program yazmamız alt seviye olarak adlandırılır...
Python ile Youtube’dan video indirme
Python ile istediğiniz videoyu indirebilirsiniz. Bu programı çalıştırmak için Pip ile pytube kütüphanesini indirmeniz gerekiyor. Ayrıca scriptin çalışacağı yerde video isminde bir klasör açmalısınız. Aşağıdaki kodu bir python dosyasına yapıştırın ve çalıştırın. Program terminal'de/cmd'de çalışacaktır.
Python ile YouTube mp3 indirme uygulaması
Python ile YouTube daki videoları mp3 olarak indirebilirsiniz.Programı çalıştırmak için Pip ile pytube kütüphanesini indirmelisiniz. Ayrıca inecek olan dosyanın yerini ayrı tutmak için programın bulunduğu klasör içine audio isimli bir klasör oluşturmalısınız. Program terminal'de/cmd'de çalışacaktır.
Python ile Whois Bilgisi Sorgulama
Python ile whois bilgisi sorgulamak çok kolay. Yapmanız gereken aşağıdaki kodları python dosyasına yapıştırıp programı çalıştırmak. Program terminal'de/cmd'de çalışacaktır. Eğer yüklü değilse Pip ile whois21 kütüphanesini yüklemelisiniz.